سلامت در تماس جنسي1- چگونه فرد به يک بيماري آميزشي مبتلا مي شود ؟

رابطه جنسي يکي از غرايز اصلي براي بقاء بشر است ولي مي تواند راهي براي ورود عوامل بيماري زا باشد.

چگونه فرد به يک بيماري آميزشي مبتلا مي شود ؟

عفونت هاي آميزشي عمدتا به دنبال برقراري روابط جنسي نامطئن ايجاد مي شوند. برخي از اين بيماريها علاوه بر آميزش جنسي، از طريق تماسي خوني مثل استفاده مشترک از سرنگ و سوزن و يا ساير وسايل تيز و برنده سرايت مي کنند که از آن جمله مي توان ايدز و هپاتيت B و C را نام برد. همچنين بسياري از اين عفونتها مي توانند در طي حاملگي و زايمان از مادر آلوده به نوزاد سرايت کنند.

عواملي که خطر آلودگي را افزايش مي دهند عبارتند از:

شرکاي جنسي متعدد

تکرار تماس هاي مشکوک

ايجاد زخم و خراشيدگي در زمان تماس جنسي

تماس جنسي در زمان قاعدگي

عدم استفاده از پوشش محافط (کاندوم)


2- علائم بيماريهاي آميزشي چيست ؟

بروز علائم زير ممکن است به دليل يک بيماري آميزشي باشد:

1 - ترشح غيرطبيعي (افزايش مقدار ترشحات، تغيير رنگ و بو همراه خارش و سوزش) از دستگاه تناسلي زن

2 - زخم دستگاه تناسلي

3 - برآمدگي جديد در کشاله ران به صورت يکطرفه يا دو طرفه

4 - درد قسمت تحتاني شکم به همراه يکي از علائم فوق در زن

5 - تورم بيضه

6 - ترشح از مجراي تناسلي مرد

7 - تورم، قرمزي و ترشح چشم نوزاد (بدليل عفونت مادر)


3- آيا بيماري هاي آميزشي درمان پذيرند ؟

اغلب بيماريهاي آميزشي درمان پذيرند. ممکن است همسر يا شريک جنسي شما در حالي که علامتي از بيماري ندارد آلوده شده باشد. بنابراين با توجه به نظر پزشک ضرورت دارد همسر شما نيز همزمان تحت درمان قرار گيرد. در غير اين صورت احتمال دارد آلودگي مجدداُ به شما سرايت کند.

دوره درمان را کامل کنيد. در طي دوره درمان از تماس جنسي پرهيز کنيد و يا از کاندوم استفاده نماييد. پزشک محرم اسرار شماست. مشکلات خود را با وي در ميان بگذاريد. از مصرف خودسرانه دارو يا مراجعه به افرادي که صلاحيت ندارند پرهيز کنيد.

4- چگونه خود را از تماس جنسي نامطمئن حفاظت کنيم ؟

مطمئن ترين راه پيشگيري٬ نداشتن رابطه جنسي با فردی که از سلامت جنسی او آگاهی ندارید می باشد. کم کردن دفعات تماس جنسي مشکوک و کاهش تعداد شرکاء جنسي از احتمال آلودگي مي کاهد.

از تماس جنسي حفاظت نشده با افراد مشکوک، ناشناس يا کساني که رفتارهاي پرخطر جنسي و اعتياد تزريقي دارند بايد پرهيز کرد. جلوگيري از تماس با خون يا ترشحات جنسي در يک رابطه مشکوک مي تواند تا حدي فرد را در برابر آلودگي محافظت نمايد.

کاندوم وسيله مناسبي براي حفاظت فرد مي باشد. برای مطالعه روش صحیح استفاده از کاندوم اینجا را کلیک کنيد. استفاده از الکل و مواد مخدر قبل از برقراری تماس جنسی مي تواند قدرت تصميم گيري فرد را در زمينه انتخاب يک تماس جنسي مطمئن مختل سازد.

توجه :

بسياري از افراد آلوده به عفونتهاي آميزشي و ايدز علائمي از بيماري ندارند در حاليکه مي توانند آلودگي را به ديگران سرايت دهند. پس در هر تماس جنسي مشکوک، خطر آلودگي را در نظر داشته باشيد.