کاندوم چیست ؟تاريخچه كاندوم:

1000 سال قبل از ميلاد مسيح

استفاده از كاندوم به هزاران سال پيش باز مي گردد. مصريان باستان 1000 سال قبل از ميلاد مسيح از غلافي از جنس كتان جهت محافظت در برابر بيماري استفاده مي كردند.

200-100 سال بعد از ميلاد مسيح

اولین شواهد استفاده از كاندوم در اروپا از روي تصاوير نقاشي در combarelles فرانسه بدست آمد. همچنين شواهدي مبني بر استفاده از كاندوم در زمان "امپراطوري روم" وجود دارد .

سده 15 ميلاد مسيح

همه گيري (اپيدمي) سيفليس در سراسر اروپا منجر به استفاده عمومي از كاندوم شد. Gabrielle fallopius توضيح مي دهد كه وي غلافي از جنس كتان را ابداع كرد تا مردان را در برابر سيفليس محافظت كند. پس از اينكه متوجه شدند كه كاندوم در جلوگيري از عفونت موثر است به اثرات كاندوم در جلوگيري از بارداري پي بردند.

در اواخر صده 15 ميلادي، يكي از پيشرفتها در كاندوم بوجود آمد بدين صورت كه غلاف تحتاني را قبل از استفاده در يك محلول شيميايي غوطه ور كرده و سپس اجازه مي دادند تا خشك شود. كه درواقع اولين اسپرم كش (spermicide) در كاندوم بود.

سده 17 بعد از ميلاد مسيح

اولين استفاده عمومي از كاندوم در سطح جهاني در 1706 بود.

همچنين گفته مي شود كه پزشكي به نام "condom" در زمان چارلز دوم (charles II) وسيله اي را ابداع كرد كه از تولد بیشتر بچه هاي غير قانوني براي پادشاه جلوگيري كند!

در اين زمان كاندوم٬ از جنس روده حيوانات نيز ساخته شد که البته گران قيمت بود و متاسفانه اغلب چند بار استفاده مي شدند. اين نوع كاندوم در آن زمان بعنوان سپري در برابر لذت و زرهي در برابر عفونت ياد مي شد. در نيمه دوم صده 17 تجارت كاندومهاي دست ساز در لندن رونق يافت و برخي مغازه ها٬ تبليغاتي را براي فروش كاندوم راه انداخته بودند.

سده 18 بعد ميلاد مسيح

استفاده از كاندوم تحت تاثير پيشرفتهاي تكنولوژي اقتصادي و اجتماعي در اروپا و آمريكا قرار گرفت.

توليد كاندوم بر اثر كشف rubber vulcanisation بوسيله Goodyear (صاحب شركت توليد كننده تاير ) و Hancock متحول شد. اين بدان معنا بود كه توليد انبوه كاندوم به سرعت و به ارزاني امكان پذير بود. Vulcanisation روندي است كه طي آن لاستيك به يك ماده كشسان (الاستيك) قوي تبدیل مي شود.

در سال 1861 ، اولين تبليغ كاندوم در روزنامه آمريكايي نيويورك تايمز چاپ شد (با عنوان پيشگيري فرانسوي دكتر پاور (Dr. power's french preventatives) در سال 1873 قانون Comstock تصويب شد بر طبق اين قانون، تبليغ هر گونه وسيله ضد بارداري غير قانوني بود٬ همچنين اداره پست اجازه داشت محموله هاي پستي كه حاوي كاندومهايي بود كه از طريق پست براي مشتريان ارسال مي شد توقيف كند.

سده 19 بعد ميلاد مسيح

تا دهه 1920 اغلب كاندومها از لاستيك مخصوصی ساخته مي شدند ( dipping from rubber cement hand ) كه اين نوع كاندوم ها بسرعت فرسوده مي شدند و كيفيت آن نامطمئن بود.

در سال 1919 ، fredrick killian , در اوهايو (ohio) نوع جديدي از كاندوم با natural rubber latex ( لاتكس طبيعي ) ساخت.

كاندومهاي از جنس لاتكس، ديرتر فرسوده مي شدند و نازكتر و بدون بو بودند اين نوع جديد كاندوم فروش زيادي داشت در ميانة دهه 1930 پنجاه شركت بزرگ توليد كننده كاندوم در آمريكا 5/1 ميليون كاندوم در روز توليد مي كردند.

در سال 1957 اولين كاندوم داراي ماده لغزنده در انگلستان بوسيله Durex ساخته شد. در ابتداي دهه 1960 با افزايش محبوبيت استفاده از قرصها و روشهاي جراحي ضد بارداري، استفاده از كاندوم كاهش يافت.

بدنبال شناخت HIV و ايدز و در دهه 1980در بسياري از كشورها، استفاده از كاندوم بطرز چشمگيري افزايش يافت. همچنين كاندوم در مغازه ها، خواربار فروشي ها ، سوپر ماركتها و مغازه هاي مشروبات الكلي در دسترس قرار گرفت.

كاندوم زنان (female condom) از سال 1992 در اروپا در دسترس قرار گرفت و در سال 1993 بوسيله سازمان غذا و داروي آمريكا (FDA) مورد تاييد قرار گرفت. در سال 1994 اولين كاندوم Polyurethane براي مردان توليد شد.

همچنين در دهه 1990 كاندومهاي با رنگها و طعمهاي مختلف توليد شد.

امروزه

پيشرفت تكنولوژي در سالهاي اخير منجر به توليد كاندومهاي نازكتر شده است بعلاوه كارخانه هاي توليد كننده كاندوم دريافتند كه توليد كاندوم تنها با در يك اندازه٬ براي همه افراد مناسب نيست (not fit all)

امروزه شما مي توانيد كاندومهايي با شكل و طول و عرض مختلف پيدا كنيد.

آيا كاندوم اثر بخش است؟ آيا احتمال شكست وجود دارد؟ آيا كاندوم در پيشگيري از آلودگي با HIV و ديگر بيماريهاي منتقله از راه جنسي (std) موثر است؟

بلي ، مطالعات نشان مي دهد كه اگر كاندوم از جنس لاتكس (latex condom) بطرز صحيح در هر بار نزديكي، استفاده شود در جلوگيري از انتقال HIV بسيار موثر است. شفافترين مطالعه در اين رابطه در مورد زوجهايي است كه يكي آلوده به HIV است و ديگري آلوده نيست.

در مطالعه اي در اروپا، 123 زوج مذكور (discordant couples) كه بطور مداوم از كاندوم استفاده مي كردند. هيچ يك از زوج هاي غير آلوده به HIV آلوده نشدند.

در مطالعه اي ديگر در ميان 122 زوج (discordant couples) كه از كاندوم بصورت مداوم استفاده نمي كردند (inconsistently) تعداد 12 نفر از غير آلودگان٬ به HIV آلوده شدند.

بعلاوه استفاده صحيح و مداوم از كاندوم لاتكس مي تواند خطر انتقال ديگر بيمارهاي جنسي (STD) را كاهش مي دهد.

جهت استفاده صحيح از كاندوم بايد موارد زير رعايت شود:

در هر بار نزديكي يك كاندوم جديد استفاده شود.

كاندوم را به محض ايجاد نغوظ (erection) و قبل از هر گونه تماس جنسي (واژينال، مقعدي يا دهاني) استفاده كنيد

- چه موقع عليرغم استفاده از كاندوم، با شكست مواجه مي شويم؟

به استفاده صحيح و مداوم از كاندوم بستگي دارد البته گاهي حين استفاده ممكن است كاندوم پاره شود.

علت اصلي انتقال HIV و ديگر بيماري جنسي عليرغم استفاده از كاندوم استفاده ناصحيح يا غير مداوم از كاندوم است.

استفاده از كاندومهايي كه ماده لغزنده آن روغني (oil- Based) مي باشد لاتكس را ضعيف كرده و احتمال پاره شدن كاندوم را بيشتر مي كند.

همچنين كاندوم اگر در معرض حرارت يا نور خورشيد قرار گيرد. يا فرسوده شود ضعيف مي شود و نيز ممكن است بوسيله دندان يا ناخن در حين عمل جنسي پاره شود.

هميشه قبل از استفاده كاندوم٬ تاريخ انقاضاء آنرا كنترل كنيد !

ميزان پاره شدن يا در آمدن كاندوم چقدر است؟

مطالعات انجام شده در امريكا نشان مي دهد كه ميزان پاره شدن كاندوم به دليل ضعف خود كاندوم 2% مي باشد و ميزان در آمدن كاندوم حين رابطه جنسي حدود 5 تا 1% است و ميزان درآمدن نسبي كاندوم حين رابطه جنسي حدود 13 تا 3% مي باشد.

کاندوم چيست؟

کاندوم يک پوشش پلاستيکی بسيار نازک است که روی عضوجنسی مرد کشيده می شود. از اين طريق هنگام انزال مرد مايع منی در داخل کاندوم ريخته شده و از رسيدن اسپرم مرد به دهانه رحم جلوگيری می کند.

امروزه کاندوم های زنانه نيزعرضه شده که خانم ها قبل ازنزديکی می توانند آن را استفاده کنند. پزشکان معتقدند که در صورت استفاده صحيح از کاندوم٬ يک وسيله بسيار مناسب و کاملاً موثر در پيشگيری از بارداری و ابتلا به بيماری های مقاربتی خواهد بود و آنرا توصیه میکنند.

کاندوم را با اسامی ديگری چون (کاپوت)، (عايق پلاستيکی) و ( غلاف) هم می شناسند.

چرا بايد از کاندوم استفاده کنيم؟

آنچه که امروزه نياز به شناخت و آموزش استفاده صحيح از کاندوم را ضروری می کند، نقش موثر و اثبات شده آن در جلوگيری از بيماری های آميزشی و از جمله ايدز می باشد. کاندوم بهترين محافظ در برابر بيماری های آميزشی محسوب ميشود. چون کاندوم صرفنظر از جنسيت افراديکه با يکديگر نزديکی جنسی انجام ميدهند، مانع از ارتباط و آميختن ترشح های داخلی و راه پيدا کردن ويروس های احتمالی به بدن شرکای جنسی می شوند.

استفاده از کاندوم با توجه به ارزان بودن و استفاده آسان آن در مقابل ابتلا به انواع بیماریهای مقاربتی و ایدز امری عقلانی است، چرا که ابتلا به اين بيماری ها هزینه‌های درمانی سنگین و مشکلات روانی بسیاری را درپی خواهد داشت.

به علت پایین بودن فرهنگ مصرف و کم بودن اطلاعات، گاهی افراد اظهار میکنند که مصرف کاندوم باعث پایین آمدن لذت میشود که این فقط یک تفکر غلط است ومصرف کاندوم هیچ تاثیری در این پدیده ندارد.

دلايل استفاده از کاندوم

1. کاندوم تنها وسيله ای است که در صورت استفاده صحيح و هميشگی٬ قادر به پيشگيری از بيماری های آميزشی و از همه مهمتر ايدز است.

2. کاندوم يکی از مطمئن ترين راه های پيشگيری از بارداری ناخواسته در صورت استفاده صحيح و هميشگی است.

3. کاندوم بر خلاف بعضی از راه های پيشگيری از بارداری دارای هيچگونه عوارض جانبی نمی باشد.

4. کاندوم ها درشکل ها، رنگ ها، طعم و بو، بافت ها و اندازه هایی متنوع ارايه می شوند که می توانند لذت در نزديکی را افزايش دهند.

5. کاندوم را می توان به راحتی از داروخانه ها، سوپر مارکت ها و مغازه ها تهيه کرد و مانند ديگر راه های پيشگيری نيازی به نسخه پزشک ندارد.

6. کاندوم مشکلات موجود در نزديکی مانند زود ارضايی را کاهش می دهند.

7. استفاده از کاندوم بسيار ساده است. تنها با کمی تمرين در مورد نحوه استفاده صحيح از آن شما قادر خواهيد بود از لذت ارتباط جنسی با اطمينان خاطر کامل بهره ببريد.

8. کاندوم را تنها در موقع نزديکی بايد استفاده کرد. بر خلاف ديگر راه های پيشگيری که شما بايستی زمان مصرف و نوع استفاده از آن ها را مد نظر داشته باشيد.

نکات مهم در مورد استفاده از کاندوم:

از استفاده همزمان مواد چرب کننده، روغن، مواد ضد عفونی کننده پزشکی (لوسيون) و مواد ديگر مانند وازلين برای چرب تر کردن کاندوم خودداری کنيد. اين مواد می توانند کاندوم را سوراخ و يا پاره کنند. تنها از ژل ها يا کرم های مخصوص و يا اسپرم کش های مکمل مخصوص که در داروخانه ها قابل دسترسی است استفاده کنيد.

بسته حاوی کاندوم را بدقت و به آرامی باز نماييد و به هيچ وجه از قيچی و اجسام نوک تيز استفاده نکنيد.

کاندوم را در حالت سخت شدن آلت تناسلی مردانه و قبل از انجام نزديکی استفاده نماييد، زيرا ممکن است در ترشحات مرد قبل از انزال نيز ويروس و يا اسپرم وجود داشته باشد. کاندوم بايد تمام طول آلت تا قاعده را بپوشاند.

در هر بار نزديکی از يک کاندوم جديد استفاده شود.

از هر کاندوم فقط يک بار استفاده کنيد.

قبل از استفاده به تاريخ انقضا آن توجه کنيد.

از مصرف کاندومهای تاريخ گذشته، چسبناک و شکننده بدليل افزايش احتمال پارگی اجتناب نماييد.

کاندومها را از حرارت، نور، فشار و رطوبت دايمی دور نگاه داريد زيرا احتمال سوراخ شدن و پارگی در آن افزايش می يابد و نمی توان به آن اطمینان کرد (مثلا کیف پول جیبی شما که هر روز متحمل فشار است جای مناسبی برای نگهداری کاندوم نیست).