بیماری های مقاربتی


انواع بيماريهاي مقاربتي Sexually Transmitted Diseases بيمارى هايى كه از طريق مقاربت جنسى منتقل مى شوند (كه به اختصار به آنها STDs مي گويند) امراضى هستند كه از طريق تماس فيزيكى مقاربت جنسي به بدن منتقل مى شوند. اين امراض از طريق ويروس‏‏، باكتري و يا پارازيت رخ مى دهند. اين بيماري ها همچنين به نام «عفونت هايي که از طريق مقاربت جنسي منتقل مي شوند» (STIs) و يا به اسم قديمي شان «بيماري هاي مقاربتي» (VD) شناخته مي شوند. حداقل ?? نوع امراضي وجود دارد که از طريق مقاربت جنسي منتقل مي شوند. آنچه وجه اشتراک اين امراض است اين است که همه از طريق تماس جنسي، منجمله واژن، مقعد و دهان منتقل مي شوند. امراضي که در اين جزوه از آنها نام برده شده به هيچوجه ليست کاملي نيستند.

چگونه مي توانيد دريابيد که مبتلا به اين امراض هستيد؟ هر کس که از نظر جنسي فعال است در معرض خطر مبتلا شدن به اين دسته از بيماري ها قرار دارد. برخي از اين نوع بيماري ها عوارضي دارند، مانند مايعاتي که از طريق اندام تناسلي ترشح مي شوند، درد هنگام ادرار و يا تورم و بادکردن اندام تناسلي. بسياري از اين بيماري ها، مانند كلاميديا (Chlamydia) اغلب موارد بدون عوارض هستند. از اينرو مناسب است که يک معاينه جنسي براي تشخيص اين بيماري ها داشته باشيد اگر که فکر مي کنيد ممکن است در معرض ابتلاء به آنها قرار گرفته باشيد. برخي اوقات مدت زيادي طول مي کشد قبل از اينکه اين بيماري ها عوارض خود را نشان بدهند و طي چنين دوره اي ممکن است شما عفونت خود را به ديگران منتقل کنيد. از اينرو لازم است که شما براي اين بيماري ها معاينه شده و آزمايش شويد. اگر شما با کسي رابطه داريد و تشخيص داده شده که به اين بيماري ها مبتلا هستيد اين به اين معنا نيست که همزي شما لزوما فاسق است. عوارض اين بيماري ها اغلب ماها بعد از سرايت بروز مي کنند.

چگونه مي توانيد از ابتلاء به اين بيماري ها ممانعت کنيد؟ شما مي توانيد خطر مبتلاء شدن به اين بيماري ها را کم کنيد اگر که هنگام مقاربت جنسي از کاپوت و وسايل مشابه استفاده کنيد و خود و همزي تان براي اين گونه بيماري ها معاينه شويد. هر چه با افراد بيشتري مقاربت جنسي داشته باشيد ريسک مبتلاء شدن به بيماري ها بيشتر خواهد شد. روش هاي ديگر تقليل خطر ابتلاء به اين بيماري ها استفاده از کاپوت و وسايل مشابه در هنگام تماس جنسي دهني، تميز کردن وسايل تحريک جنسي بعد از استفاده، شستن دست هاي خود بعد از آميزش جنسي، و بهبود روش هاي تميزکردن اندام تناسلي هستند.

چرا مهم است بدانيد که آيا به اين بيماري ها مبتلاء هستيد؟ بسياري از بيماري هاي مقاربتي بسيار عفوني هستند و مي توانيد تاثيرات درازمدت منجمله عقيم شدن بجا بگذارند. بسياري از اين بيماري ها از طريق فرد مبتلاء به طرف ديگر او در يک رابطه جنسي منتقل مي شوند و برخي ار آنها از طريق مادر به نوزاد متولد نشده او مي توانند منتقل شوند. بيمارهاي آميزشي حتي امکان انتقال «ويروس نقص ايمنى انسان» (HIV) را تسريع مي کنند.

انواعي از بيماري هاي مقاربتي که بيشتر شايع هستند:

1- واژينوسيس ميکروبي (Bacterial Vaginosis – BV) به معناي دقيق کلمه يک بيماري آميزشي نيست زيرا که از طريق مقاربت جنسي منتقل نمي شود. ولي اين بيماري از طريق رابطه جنسي تشديد مي شود و اغلب موارد در زناني که از نظر جنسي فعال هستند پيدا مي شود تا در زناني که هيچوقت مقاربت جنسي نداشتند. عامل اين بيماري به هم خوردن توازن در وضعيت يک باکتري عادي و امن است که در واژن زن وجود دارد و هر چند که نسبتا بي خطر است و توجه به خود جلب نمي کند ولي برخي اوقات ممکن اسـت به ترشح بيش از حد مايعي منجر شود که بوي نامطبوع ماهي گنديده مي دهد. هر چند که توضيح روشني براي وقوع اين بيماري وجود ندارد ولي اين توضيح مطرح شده که ترکيب بازي مني مرد ممکن است يک عامل باشد زيرا که مي تواند محيط اسيدي باکترهاي واژن را عوض کند. يک عامل ديگر مي تواند استفاده از کويل بعنوان يک وسيله پيشگيري توسط زنان باشد. يک زن نمي تواند واژينوسيس ميکروبي را به يک مرد منتقل کند ولي ضروري است که او مورد درمان قرار گيرد چه اينکه اين بيماري اغلب از واژن به رحم حرکت کرده و وارد لوله فالوپ شده و مي تواند باعث عفونت بسيار جدي شود. درمان اين بيماري از طريق ماليدن يک کِِرِم به واژن و استفاده از آنتي بيوتيک است.

2- بالانيتيس (Balanitis) اغلب بعنوان يکي از عوارض عفونيت و نه لزوما نوعي عفونت به اعتبار خود شناخته مي شود. به معناي دقيق کلمه يک بيماري مقاربتي نيست بلکه بيشتر يک از عواقب فعاليت جنسي است. فقط مردان به اين بيماري مبتلا مي شوند و اغلب خود را بصورت تورم سر آلت تناسلي مرد نشان مي دهد. اين بيماري بيشتر در مرداني وجود دارد که ختنه نشده اند. عامل اين بيماري بهداشت کم، سوزش ناشي از کاپوت و يا وسايل کشنده اسپرم، استفاده از برخي وسايل آرايش معطر و شستن زير پوست ختنه گاه مي باشد. درمان آن شامل استفاده از کِرِم براي تخفيف تورم و در صورت لزوم آنتي بيوتيک است.

3- كلاميديا (Chlamydia) رايج ترين بيماري قابل درمان مقاربتي است. اين بيماري اگر که درمان نشود مي تواند باعث مشکلات جدي در مراحل بعدي زندگي شود. کلاميديا باعث عفونت مدخل رحم (cervix) در زنان مي شود. مجراي خروجي مثانه (urethra)، مقعد و چشمان در هم زن و هم مرد ممکن است از اين بيماري عفونت يابند. عوارض عفونت در هر زماني ممکن است بروز کنند. اغلب اين عوارض چيزي بين يک يا سه هفته بعد از ابتلاء به بيماري رخ مي دهند. البته عوارض بيماري ممکن است براي مدت مديدي خود را نشان ندهند. روش انتقال: ارتباط دهاني، مهبلي، مقعدي و يا از طريق تماس دست ها با چشم پس از آنکه دست ها با آلت تناسلي آلوده ارتباط برقرار کردند.علائم در مردان: احساس درد به هنگام خروج ادرار، ترشحات آلتي و بروز گلو درد در صورت وجود ارتباط دهاني در زنان: نيز دفع ادرار همراه با درد شديد، ترشحات مهبلي و گلو درد در صورت ارتباط دهاني .درمان: آنتي بيوتيک ها

4- شپش ناحيه تناسلي (Crabs or Pubic Lice) انگل هاي کوچکي به شکل خرچنگ هستند که در بين مو زندگي کرده و از خون تغذيه مي کنند. اينها عمدتا در بين موهاي ناحيه تناسلي زندگي مي کنند ولي ممکن است در بين موهاي زير بغل و همينطور موهاي صورت و ابروي چشم هم زيست کنند. اين انگل ها مي توانند بيرون از بدن هم به زندگي خود ادامه بدهند و از اينرو در لباس، ملافه هاي تُشک و حوله هم ممکن است پيدا شوند. شما ممکن است اين نوع شپش را با خود حمل کنيد و از آن مطلع نباشيد. ولي دو تا سه هفته بعد از آن دچار نوعي خارش مي شويد. اين نوع انگل عمدتا از طريق تماس فيزيکي در حين مقاربت جنسي منتقل مي شود ولي ممکن است از طريق استفاده مشترک از لباس، حوله و يا ملافه با کسي که آن را دارد نيز منتقل شود. هيچ روش موثري براي جلوگيري از سرايت اين انگل به خودتان وجود ندارد ولي شما مي توانيد با شستن لباس ها، حوله و ملافه تان با آب داغ از سرايت آن به ديگران جلوگيري کنيد. محلول ضدعفوني ويژه اي را مي توان از داروخانه خريدو به بدن ماليد تا اين انگل را از بين ببرد. تراشيدن موهاي ناحيه تناسلي لزوما باعث از بين رفتن اين انگل نمي شود.

5- اپيديميتيس (Epididymitis) اشاره به تورم اپيديمتيس، که يک مجموعه از مجاري که در بالاي بيضه ها قرار دارند و اسپرم توليد شده را ذخيره مي کنند، دارد. اين وضعيت هميشه نتيجه بيمارهاي مقاربتي نيست. ولي اگر چنين باشد، اغلب ناشي از وجود کلاميديا و يا گانوريا (Gonorrhoea) است. عوارض اين بيماري خود را بشکل تورم دردناک بيضه ها و کيسه بيضه ها (scrotum) نشان مي دهند. بهترين روش جلوگيري از اين بيماري استفاده از کاپوت در حين مقاربت جنسي است زيرا اين بهترين روش جلوگيري از سرايت کلاميديا و گانوريا است. اپيديمتيس خودش به کسي سرايت نمي کند ولي عفونت هاي ديگري که مسبب آن بودند قابل سرايت هستند. (در باره کلاميديا و گانوريا به بخش هاي بعدي رجوع کنيد). درمان اين بيماري از طريق استفاده از آنتي بيوتيک براي درمان عفونت هايي که باعث آن بودند صورت مي گيرد.

6- تب خال ناحيه تناسلي (Genital herpes) توسط ويروسي بنام هرپيس سيمپلکس (herpes simplex) رخ مي دهد. اين ويروس مي تواند بر دهان، ناحيه تناسلي، پوست اطراف مقعد و انگشتان اثر بگذارد. بعد از اولين شيوع تب خال، اين ويروس مي تواند در بين بافت هاي عصبي مخفي بماند، يعني جايي که کاملا غير قابل تشخيص است و باعث عوارضي نمي شود. عوارض اولين عفونت معمولا بين يک تا ?? روز بعد از در معرض اين بيماري قرار گرفتن رخ مي دهند و براي دو تا سه هفته دوام مي آورند. چه مرد و چه زن ممکن است يک يا چند نوع از عوارض اين بيماري را داشته باشند که شامل حس خارش يا سوزش در ناحيه تناسلي يا اطراف مقعد، تاول هاي آبدار کوچکي که ممکن است بترکند و زخم هاي دردآور کوچک به جا بگذارند، برخورداري از درد هنگام ادرار اگر که ادرار از روي زخم هاي باز بگذرد، کسالت شبيه ابتلاء به آنفلونزا، کمردرد، سردرد، غدد متورم و تب مي باشند.

A )ويروس تبخال انساني (HSV) نوع اول

روش انتقال: لمس کردن، بوسيدن و يا برقراري تماس جنسي با نقاط حامل ويروس مثل جوش ها و خراش ها. اين بيماري از طريق تماس دهان با آلت تناسلي و يا بالعکس منتقل مي شود علائم: زخم هاي سرد و جوش هاي خيلي گرم که بر روي لب ها ، داخل حفره دهان، گلو و در موارد نادر بر روي آلت تناسلي ظاهر مي شود. درمان: دارو هايي براي درمان موضعي تجويز مي شوند مثل آسايکلوير و يا والاکسيکلوير. به خاطر داشته باشيد که اين روش هاي درماني تنها رشد بيماري را متوقف و يا کند مي کنند ولي بيماري به طور کامل درمان نمي شود و از بين نمي رود.

b )ويروس تبخال دستگاه تناسلي(HSV) نوع دوم

روش انتقال: ارتباط دهاني، مهبلي و يا مقعدي. اين بيماري ممکن است در حين آميزش از آلت تناسلي به دهان و يا بالعکس منتقل شود علائم: ايجاد برآمدگي هاي قرمز رنگ و دردناک در اطراف آلت تناسلي، پايين باسن و رانها. البته ممکن است اين برآمدگي ها در خانم ها درون مهبل و رحم نيز پديد آيند. دفع ادرار همراه با درد شديد، تب، درد و ورم سينه ها و ساير غدد از ديگر نشانه هاي اين بيماري مي باشند. درمان: داروهاي تجويز شده توسط پزشک معالج از قبيل آسايکلوير، فامسيا کلوير و والاکسي سايکلوير. به خاطر داشته باشيد که مصرف اين داروها تنها رشد اين بيماري را متوقف مي کنند و به منزله نوعي درمان قطعي جوش هاي آلت تناسلي به شمار نمي روند.

7- زگيل ناحيه تناسلي (Genital warts) تومورهاي گوشتي کوچکي هستند که ممکن است در هر کجا از ناحيه تناسلي مرد يا زن پديدار شوند. اين بيماري در اثر ويروسي بنام «ويروس پاپيلوما انسان» (Human Papilloma Virus – HPV) باعث مي شود. زگيل ممکن است روي آلات تناسلي، و يا اندام مختلف بدن، مانند دستان رشد کند. بعد ازاينکه ويروس زگيل ناحيه تناسلي به شما منتقل شد معمولا بين يک تا سه ماه طول مي کشد که اين زگيل ها بر روي اندام تناسلي شما ظاهر شوند. شما و يا همزي تان ممکن است متوجه ظاهر شدن تکه هاي سفيد/صورتي کوچکي يا تکه هاي بزرگتري شبيه کلم روي ناحيه تناسلي شويد. اين نوع زگيل در حوالي ناحيه خارجي واژن، پنيس، پوست بيضه و مقعد ظاهر مي شوند. ممکن است به تنهايي يا بصورت گروهي رشد کنند. باعث خارش مي شوند ولي بدون درد هستند. اغلب بجز خارش عارضه ديگري ندارند و ممکن است به سختي قابل ديدن باشند. اگر زني در مدخل رحم اش زگيل داشته باشد، در آنصورت ممکن است باعث خونريزي جزيي شود و بصورت نادر ممکن است نوعي مايع رنگي از ناحيه واژن ترشح شود. روش انتقال: از طريق ارتباط جنسي و يا تماس با حوله و لباس هاي آلوده. علائم:براي مردان: ظاهر شدن زگيل هاي بدون درد (معمولا شبيه به گل کلم) بر روي قضيب، پوست ختنه گاه، بيضه ها و مجراي پيشاب داخلي.در خانم ها: اين زگيل ها بر روي فرج و لب هاي آن، ديواره مهبل و داخل رحم ظاهر مي شوند. همچنين اين امکان وجود دارد که زگيل ها در اطراف مقعد و يا حتي در روده نيز هم در مردان و هم زنان پديد آيند . غير قابل درمان است.

8- گانوريا (Gonorrhoea) نوعي عفونت ميکروبي است. معمولا از طريق تماس جنسي منتقل مي شود و ممکن است باعث عفونت مدخل رحم، مجراي خروجي مثانه، مقعد و گلو شود. عوارض اين بيماري ممکن است بين ? تا ?? روز بعد از ابتلاء به آن ظاهر شوند. ممکن است به اين بيماري مبتلاء شد و در عين حال هيچ عارضه اي هم نداشت. در مردان احتمال تشخيص عوارض اين بيماري بيش از زنان است.

9- عفونت هاي دستگاه گوارشي (Gut Infections) ممکن است در هنگام رابطه جنسي منتقل شوند. دو تا از رايج ترين اين عفونت ها «اَمُويي بياسيس» (Amoebiasis) و «جياردياسيس» (Giardiasis) هستند. اينها عفونت هاي ميکروبي هستند و وقتي که به ناحيه شکم مي رسند باعث اسهال و درد شديد معده مي شوند. عفونت هاي دستگاه گوارشي بين دو نفر منتقل مي شود بويژه وقتي که يک نفر به اين عفونت ها مبتلاء باشد و در رابطه جنسي تماس با مدفوع و يا مقعد صورت گيرد. استفاده از وسايلي مانند کاپوت و يا استفاده از دستکش هاي پلاستيکي مي تواند جلوي سرايت اين بيماري را بگيرد. وسايلي که براي تحريک جنسي هستند بايد بعد از استفاده شسته شوند و همينطور دستان تان اگر در تماس با مدفوع قرار گرفتند بايد شسته شوند. درمان هايي که براي مداواي اسهال وجود دارند براي درمان بسياري از اين عفونت ها کافي هستند ولي ممکن است استفاده از آنتي بيوتيک هم لازم شود.

10- هپاتيس (Hepatitis) باعث تورم کبد مي شود. انواع مختلف هپاتيس وجود دارند. رايج ترين آنها هپاتيس A، B و C هستند. هر کدام از اين ويروس به نحو متفاوتي عمل مي کنند. هپاتيس ممکن است در اثر اسفاده از الکل و يا مواد مخدره رخ دهد ولي اغلب ناشي از نوعي عفونت ويروسي است.

a )ويروس هپاتيت: E,D,C,B,A

روش انتقال: ارتباط جنسي به ويژه ارتباط مقعدي (و يا تماس با مدفوع آلوده) که بيشتر مربوط به نوع A است، تزريق خون آلوده ( به ويژه در نوع C,B ). علائم: نشانه هاي اين بيماري تقريبا شبيه به آنفلونزاست و در موارد شديدتر با تب، دردهاي شکمي، استفراغ، يرقان (زردي پوست و چشم ها) همراه است .درمان: استراحت مطلق، مصرف مايعات و گاهي اوقات نيز مصرف آنتي بيوتيک براي جلوگيري از بروز باکتري هاي نهفته. براي هپاتيت B نوعي واکسن درست شده است اما بايد توجه داشت که واکسنها تنها از ابتلا به بيماري جلوگيري مي کنند و نوعي روش درماني به حساب نمي آيند.

11- مولاسکوم (Molluscum) يک بيماري پوستي است که توسط ويروس «مولاسکوم کانتاجيوسويم» رخ مي دهد. اين بيماري بصورت برجستگي هاي کوچکي بر روي پوست ظاهر مي شوند و ممکن است براي يکي دو هفته تا چند سال باقي بمانند. مولاسکوم باعث برجستگي هاي مرواريد شکلي به اندازه يک خال بر روي ران، کفل، اندام تناسلي و برخي اوقات صورت مي شود. اين بيماري از طريق تماس فيزيکي در عين مقاربت جنسي و يا تماس پوستي منتقل مي شود. جلوي انتقال اين بيماري را مي توان با استفاده از کاپوت، اجتناب از تماس پوستي با کسي که به اين بيماري مبتلاء است و يا نداشتن رابطه جنسي با چنين فردي تا زماني که درمان شود، گرفت. در بيشتر موارد مولاسکوم بدون درمان رفع مي شود. ولي آنها را مي توان خشک کرد و يا با استفاده از مواد شيميايي پوشاند.

12- يوره ثرايتيس غير مشخص (Non-Specific Urethritis - NSU) تورم مجراي خروجي مثانه مرد است. اين تورم ناشي از چند نوع عفونت مختلف است که رايج ترين آنها کلاميديا است. يوره ثرايتيس غير مشخص ممکن است براي ماهها و حتي در مواردي براي سالها در يک رابطه تجربه شود. عوارض يوره ثرايتيس غير مشخص ممکن است شامل اين موارد شود: درد و يا حس سوزش هنگام دفع ادرار، ترشح يک مايه سفيد/شيري از نوک آلت تناسلي مرد که در اول صبح ممکن است بيشتر مورد تشخيص باشد، و اين حس که بايد بکرات دفع ادرار کنيد. اغلب ممکن است هيچ عارضه اي وجود نداشته باشد ولي اين به معنا نيست که ممکن نيست اين عفونت را به همزي تان منتقل نکنيد.

13- جَرب (Scabies) توسط کرم هاي انگلي که به زير پوست مي روند و باعث خارش مي شوند رخ مي دهد. اين کرم ها بسيار کوچک هستند و قابل رويت نيستند و بسياري افراد نمي دانند که آنها را با خود حمل مي کنند. اينها باعث خارش مي شوند و اين وضعيت ? تا ? هفته بعد از سرايت به مرض شروع مي شود. علايم اين بيماري وجود خط هاي قرمز در زير پوست دست، کفل و اندام تناسلي است. رايج ترين نحوه سرايت اين بيماري از طريق تماس فيزيکي در حين مقاربت جنسي است هر چند ممکن است با استفاده مشترک از حوله و يا لباسهاي فرد ديگري که به بيماري مبتلا است سرايت صورت گيرد. اين نحوه سرايت البته غير معمول است. هيچ روش موثري براي اينکه از سرايت بيماري به خود جلوگيري کنيد وجود ندارد هر چند که مي توانيد با شستن لباس ها و ملافه هاي خود در آب داغ از سرايت اين بيماري به ديگران جلوگيري کنيد. مايعات ضدعفوني وجود دارد که مي توانيد از داروخانه بخرييد و به بدن خود بماليد تا اين انگل از بين برود.

14- سفليس (Syphilis) يک عفونت رايج در بريتانيا نيست ولي در برخي کشورهاي ديگر بيشتر رايج است. اين بيماري نوعي عفونت باکتريايي است. اغلب از طريق معاشرت جنسي منتقل مي شود ولي ممکن است از طريق مادري که به آن مبتلا است به نوزاد متولد نشده اش هم سرايت يابد.علايم و عوارض سفليس براي مرد و زن يکي است. اين عوارض ممکن است به سختي قابل تشخيص باشند و از زمان مقاربت جنسي با کسي که به اين بيماري مبتلا است ممکن است تا سه ماه طول بکشد قبل از اينکه عوارض بيماري ظاهر شوند. سفليس چندين مرحله دارد. مراحل اول و دوم آن بسيار مسري هستند. علائم: پس از گذشت مدت زمان 2 تا 4 هفته پس از ابتلا به بيماري زخم هاي شديد گرد و بي دردي در محل عفوني شده پديد مي آيند .درمان: پنيسيلين

15- برفک (Thrush) که به آن کندياسيس (candiasis) هم مي گويند قارچي (yeast) است که برروي پوست زندگي مي کند و رشد آن توسط باکترهاي بي ضرر ديگري که وجود دارند محدود مي شود. اگر اين قارچ خود را تکثير کند مي تواند باعث خارش، تورم، زخم شدگي و ترشحات در مرد و زن شود. زنان ممکن است هنگام دفع ادرار نوعي ترشح غليظ سفيد را تجربه کنند. بسياري از مردان ممکن است چنين ترشحي را از آلت تناسلي مرد تجربه کنند و برايش سخت باشد تا پوست ختنه گاه خود را عقب بزند. برفک هنگام مقاربت جنسي با کسي که به آن مبتلا است سرايت مي کند. ولي همينطور در صورتي که لباسهاي بسيار تنگ نايلوني يا اليافهاي مصنوعي بپوشيد و يا آنتي بيوتيک مصرف کنيد نيز ممکن است بروز کند. برخي اوقات علت وقوع آن روشن نيست. براي جلوگيري از سرايت اين بيماري استفاده از کاپوت هنگام مقاربت جنسي موثر است و تا آنجا که به مردان مربوط مي شود شستن منظم زير پوست ختنه گاه شان نير مفيد است. معالجه برفک شامل استفاده از درمانهاي ضد قارچ مي شود. برفک ممکن است بويژه در زنان دوباره عود کند.

16- تراکومانوس واژينوسيس (Trichomonas Vaginosis) که به اختصار به آن تريش (Trich) هم مي گويند در اثر يک پارازيت که در واژن زنان و در مجراي خروجي مثانه مردان وجود دارد رخ مي دهد. اغلب عارضه اي وجود ندارد. اگر عوارض اين بيماري ظاهر شوند در آنصورت در مردان به شکل درد در حين ادرار و يا انزال در طي مقاربت جنسي و در زنان بصورت زخم زدگي در طي مقاربت جنسي و دفع ادرار و تورم ناحيه بيروني واژن بروز مي کنند. سرايت اين بيماري معمولا از طريق رابطه جنسي از طريق دهان، مقعد و واژن با کسي که به آن مبتلا است رخ مي دهد. معالجه اين بيماري شامل استفاده از آنتي بيوتيک مي شود و در صورت درمان مجددا عود نمي کند.

17- سوزاک :روش انتقال از طريق ارتباط دهاني، مهبلي، مقعدي و همچنين از طريق مادر آلوده به فرزند در هنگام بارداري و علائم آن براي مردان: ترشحات زردرنگ و غليظ آلت تناسلي، احساس سوزش به هنگام دفع ادرار براي خانم ها: افزايش ترشحات مهبلي، سوزش به هنگام خروج ادرار و خونريزي هاي نا مرتب قاعدگي

درمان: آنتي بيوتيک ها

18- ايدز (سندرم اکتسابي فقدان ايمني بدن) و HIV (ويروس انساني کمبود مصونيت بدن) روش انتقال: ارتباط جنسي، تزريق خون آلوده، و همچنين انتقال بيماري از مادر آلوده به جنين در طول زمان بارداري، وضع حمل و يا شير دادن به نوزاد. علائم: HIV نشانه هايي شبيه به آنفلونزاي خفيف را دارد و ممکن است پيش از اينکه ايدز آشکار شود براي سال هاي متمادي نهفته باقي بماند. نشانه هاي ايدز نيز شامل تب، کاهش وزن، خستگي بيش از اندازه، اسهال و عفونت هايي که در برخي موارد نادر منجر به بروز سرطان مي شوند ( مثل تومور سرطاني کاپوسيز) و ذات الريه مي باشد. درمان: مخلوطي از داروهاي ضد ويروس و آنهايي که رشد سلول هاي بيماري را متوقف مي کنند و ساير داروها.